Ukladanki zalety

Ukladanki – zalety

Do popularnych rodzajów zabawek, które śmiało na dzień dzisiejszy można już uznać za swego rodzaju gadżety uniwersalne, trzeba zaliczyć niewątpliwie modne od dawien dawna układanki. Są to wszelkiego typu klocki i składanki, których sprawienie Twojej pociesze może naprawdę owocować nie tylko jej znakomitą zabawą czy to w grupie, czy też w pojedynkę, ale też i rozwojowi na naprawdę wysokim poziomie. Klocki bo o nie głównie tu chodzi niosą ze sobą szereg pozytywnych oddziaływań na dziecięcy umysł, psychikę oraz ogólny rozwój człowieka. Po pierwsze, jest to znakomita forma rozwijania dziecięcej wyobraźni. Maluch mając przed sobą szereg wielorakich typów elementów klockowych tak na dobrą sprawę może z nich zrobić na co tylko żywnie ma ochotę.

Nie ma problemu z konstruowaniem naprawdę pomysłowych budowli, obiektów nietypowych czy najbardziej skrywanych w jego umyśle konstrukcji. Ponadto nie zapominajmy także o tym, że układanki w postaci klocków cechują się zaletą w postaci niebywałego treningu sprawności manualnej. Maluch musi wziąć elementy układanki a w konsekwencji tego ćwiczy uczenie się kształtów, form itd. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, kiedy nasz brzdąc ma zaledwie kilka lat i tego typu wiedzę pasowałoby, aby jakość mu wpoić. Nie zapominajmy, że przecież klocki to doskonała forma poprawy i wyćwiczenia koordynacji wzrokowej a także rozwój wyobraźni oraz kreatywności. Nie zapominajmy też o tym, iż jest to forma na wyrobienie w sobie zdolności nauki liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów.

Jest to także solidny trening dla logicznego myślenia. Nie zapominajmy również i o tym, że aby dziecko mogło układać owocnie rozmaity rodzaj konstrukcji z klocków, niewątpliwie powinno skupić się i skoncentrować a to z kolei zdecydowanie wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwości i wykazania spokojem, opanowaniem oraz determinacją, czyli samymi pozytywnymi cechami, jakie z czasem wyszlifują dziecięcy charakter i na pewno bardzo przydadzą się w życiu dorosłym. Budowanie z klocków jest uniwersalną zabawą i to rozumie się w wielorakich formach – zarówno jest to znakomita forma dla dziewczynek, jak i chłopców, jak także idealna zabawa w grupie oraz w pojedynkę, z dziećmi starszymi oraz rówieśnikami, a nawet z całą rodziną.

Można bawić się klockami wszędzie – w domowym zaciszu, w salonie, kąciku małego brzdąca i jego własnym pokoiku, jak i w drodze i długiej podróży bądź na imprezie rodzinnej. Nie ma tu żadnych ograniczeń – pakujemy pudełeczko z niekoniecznie wszystkimi klockami z kompletu, aby elementów nie pogubić i nie robić bałaganu. Wystarczy jakaś ich część. Podsumowując należy pamiętać, iż klocki ćwiczą koncentrację, koordynację wzrokową oraz zmysł dotyku i logikę myślenia a także spójność myślenia. Dodatkowo jest to sposób na efektywną integrację a także zdolności manualne, świetnie przygotowujące rączkę dziecka do pisania czy też malowania i rysowania i w ogóle trzymania kredki, pisaka, ołówka czy długopisu w łapce szkraba.

– autor artykułu